"Vianoce s Kollárovcami" (recenzia)

Autor: Mária Vašková | 28.11.2012 o 19:44 | (upravené 28.11.2012 o 20:37) Karma článku: 2,79 | Prečítané:  544x

Spustli polia i lúky, vrcholky kopcov pokryl prvý sneh a vietor aj naďalej hudie svoje tiché melódie... Do našich domovov prichádzajú dlhé a studené večery, no plné spomienok. Darmo zalamujete rukou, darmo odháňate myšlienky... Vrátia sa! Tak ako sa do našich sŕdc pomaly vkráda sviatočný čas, aj ĽH Kollárovci prišla s vianočným darčekom. Nové CD „Vianoce s Kollárovcami" je cestou za vlastnou spomienkou. Mladí talentovaní hudobníci s goralským temperamentom z Kolačkova prichádzajú, už v poradí, so svojim šiestym CD.

Čas je meradlom kvality. Od roku 1997 Kollárovci tešia poslucháčov ľudoviek živou hudbou a impulzívnym spevom. Národný folklór obohacujú vlastnými hudobnými úpravami ľudových piesní zo všetkých regiónov Slovenska. Po vyše roku, od vydania posledného albumu „Dievčatá“, vychádza, tentokrát, prvý vianočný CD-disk v originálnej a nenapodobiteľnej interpretácii týchto veselých hudobníkov.

Album „Vianoce s Kollárovcami“ obsahuje štrnásť hudobných skladieb a jeden vianočný vinš. Nájdete si tu známe ľudové koledy ako Vstávajte pastieri, Šťastie, zdravie či Narodil sa Kristus v Betleme; ale aj modernejšie skladby Poďme bratia do Betlema, Roľničky, roľničky i Láska je trpezlivá. V tomto balíku kolied nechýba ani tradíciou ovenčená Tichá noc. Každá koleda dostala vďaka "kollárovskému" talentu, sviežosti ducha a ich nenápadného ale dôrazného perfekcionalizmu a profesionality nový šat. „Kto čaká...“ Z Kolačkova sme sa dočkali akejsi „súzvučnosti“ vianočného času a rozdávania radosti srdečným spevom.

Svoj goralský temperament predstavili v podobe prvej skladby tohto CD nosiča – Na volej doline, v podaní primáša Tomáša Kollára a Štefana Repku. Chlapci začali hneď od začiatku rezko a nepoľavili ani v ďalších skladbách. Ide o jedinú goralskú interpretáciu v tejto ich vianočnej ponuke. Akousi nosnou a súčasne výraznou skladbou (aspoň pre mňa) je pieseň v podaní Štefana Repku – Dnes je v Betleme. Spev spojený s obsahom vypovedaného a využitím príslušných hudobných nástrojov prináša pokoj, radosť, priestor na spomienky v čase Vianoc i akúsi tajomnú majestátnosť tejto piesne; možno aj vďaka tajomnému zvuku cimbalu i flauty. Vianočný album dýchajúci akýmsi pastierskym rázom našich hôr je posolstvom lásky i pokoja tohto času.

Toto CD je oprávnené zožať medzi milovníkmi ľudovej hudby, a nielen, veľký úspech. Meno bratov Kollárovcov je už roky značkou kvality, o čom hovorí aj predajnosť ich hudobných albumov a veľký záujem o vystúpenia nielen na Slovensku.

Tak ako na Štedrý deň na slávnostnom stole, hoc aj chudobnom, nesmel chýbať chlieb a hŕstka obilia; tak v zbierke vašich vianočných kolied by nemalo chýbať najnovšie vianočné CD Kollárovcov. Potešte svojich blízkych spomienkami na minulosť.

 

viac info o tomto CD na: kollarovci.sk

alebo na facebooku: KOLLÁROVCI ľudová hudba

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

ROZHOVOR

Sudca Paluda: Fica by za jeho výroky v zahraničí odsúdili

Na výroky politikov by sa malo pozerať prísnejšie, pretože ovplyvňujú verejnú mienku.

Cynická obluda

Viac detí na zabitie

Kotlebovci sa netaja, že plánujú zabíjať malé deti. Tak sa logicky snažia straty niekde kompenzovať.


Už ste čítali?